nemoci

Kokcidióza
je to onemocnění způsobené přemnožením prvoků rodu Eimeria. Patří mezi nejčastější onemocnění králíků .

Králíčata by se měli preventivně přeléčit po dovršení 6. týdne věku. Do té doby nesmí dostat žádnou „zelenou“ stravu.
Na zelené králíče není zvyklé a pokud by byl organismus králíčete s kokcídiemi mohl by se jeho stav výrazně zhoršit, a šance na uzdravení se sníží. Po skončení léčby je vhodné udělat nejprve rozbor bobků (cena cca 100-200,-), jestli bylo přeléčení úspěšné a pokud ano, tak do jídelníčku postupně zelené zařadíme.
Kokcidióza může zpočátku probíhat skrytě a v momentě, kdy se objeví následující příznaky, bývá stav králíka opravdu vážný a je nutný okamžitý zásah veterináře.
 
Plísně
Projevuje se strátou srsti v kruzích . Jako prevence je : vyvarovat se vlhkosti, přílišné prašnosti, kontaktu s nakaženými králíky.
V případě že se příznaky objeví je nutné vyhledat veterináře
 
Nadmutí
Může způsobovat zapařená zelenina , nebo třeba to že na ní není ušák zvyklí dále některé nadýmavé rostliny (salát, kapusta, jetel ).
Nadmutí způsobuje dýchací potíže, takže králík si často lehá.
Léčba: výhledat veterináře
 
Zácpa
Králík nejí jinom sedí a je nahrbený .
Prevence: nenechat ušáka pojídat nevhodný materiál (pokojové květiny, látku, karton atd.)
Léčba:dostatek vody, salát, mrkev donutit ho aby měl pohyb. Déle trvající zácpa - nutné vyhledat veterináře
 
Průjem
několik příčin- prochladnutí, špatná ,nebo studená potrava, vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Trus je mazlavý či tekutý a páchne.
Léčba: Dávat pouze seno a vodu. Déletrvající průjem může být pro králíka nebezpečný, takže pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře. Dále taky pomáhá slabý heřmánkový čaj.
 
Pasteurelóza
Je to bakteriální onemocnění způsobené mikrobem Pasteurella multocida. Proti tomuto onemocnění lze vakcinovat inaktivovanou vakcínou. .
Prevence: očkování, nestýkání se s nemocnými králíčky nebo s králíčky s podezřením na pasteurelozu.
Projevy jsou vážnější než u rýmy, horečnaté, s hlenovitými hnisavými výtoky z nosu, později dochází i k postižení jiných orgánů. Dýchací problémy jsou výraznější než u virové rýmy.
Léčba:léčit antibioticy, kvůli možným poruchám mikroflóry v zažívacím ústrojí je dávána na začátku nemoci přednost podání antibiotik prostřednictvím injekcí.. Nemoc šíří i jiní hlodavci (myši). Inkubační doba 7-14 dní.
U pasteurelozy je podstatné začít s léčbou co nejdříve, hrají roli hodiny.
 
Infekční rýma
Viry napadají dýchací ústrojí. Projevuje se výtokem z nosu a kýcháním či frkáním. Nemoc se snadněji vyvine v prašném prostředí, tam kde je průvan nebo při přehřátí králíků. Vhodná je návštěva veterináře a léčba. Je možno zaměnit s obyčejnou rýmou ale je lépe nemoc nepodceňovat.
Léčba: navštívit veterináře, antibiotiky
 
Myxomatóza
Je vyvolána virem. Většina postižených králíků umírá.
Projev: uzlovitá zduření v podkoží hlavy, na boltcích, puse, kolem nosu (mohou ztěžovat dýchání), kolem pohlavních orgánů, výtok z očí, nateklá víčka. Příznaky se objevují po 4-14 dnech od nakažení.
Prevence: Očkování každých 6 měsíců. Tuto nemoc šíří hlavně bodavý hmyz. Vir se ničí při teplotě nad 80 stupňů (pro dezinfekci příslušenství).
Léčba: šance na léčení jsou, záleží za postupu nemoci a míře zasažení, dále taky na vitalitě králíčka. Postup dle konkrétní rady veterináře.
 
Králičí mor (zánět plic)
Virová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s příznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem.
Prevence: hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvává zhruba 6 měsíců. Léčba: prakticky žádná .. je to smrtelná nemoc a králíček umírá rychle.
 
Prašivina (ušní svrab)
Je to parazitální onemocnění způsobené roztoči.
Prevence: Pravidelně je třeba uši kontrolovat. Postižená místa: uši, nos.
Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je podstatné začít s léčbou včas.
Léčba: postižená místa potírat stolním olejem (možno použít také Arpalit či očkovat). Ošetřuje se též antiskabiotikem (preparát Ivomec) - injekce. Důležité je po léčbě vydezinfikovat klec a vybavení klece, aby se nemoc znovu neobjevila. Skrytá forma ušního svrabu může natolik dráždit samice, že v době porodu zlikvidují právě narozená mláďata.